KKRZYŻE W NASZEJ PARAFII

KRZYŻ MILENIJNY

16a

Czas powstania:  16 września 2000

Opis obiektu: U podnóża krzyża umieszczono napis: A.D. 2000 „Nie wstydźcie się krzyża. Starajcie się na co dzień podejmować krzyż i odpowiadać na miłość Chrystusa. Brońcie krzyża.” – Jan Paweł II. W roku Wielkiego Jubileuszu krzyż wznieśli mieszkańcy gminy Boguchwały. Wykonawcą tablicy pod krzyżem jest firma braci Pałków z Kielanówki.

Historia: Krzyż poświęcono 16 września 2000. Stoi on w najwyższym punkcie widokowym gminy. Krzyż został wzniesiony sumptem społecznym na pamiątkę Wielkiego Jubileuszu 2000 lecia chrześcijaństwa z woli władz samorządowych na wniosek zgłoszony na uroczystej sesji Rady Gminy w dniu 11 listopada 1999 roku przez Czesława Drąga, radnego gminy z Boguchwały. Uroczystego poświęcenia dokonał ks. Bp. Kazimierz Górny podczas uroczystej mszy świętej z udziałem mieszkańców gminy oraz
przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, a także duchowieństwa z okolicznych parafii. Uroczystości uświetniły: chóry parafialne z Boguchwały i Lutoryża, wojskowa kompania honorowa i młodzież szkolna. Ks. Bp. Kazimierz Górny celebrował mszę świętą i dokonał poświęcenia aktu wzniesienia krzyża i samego krzyża. W uroczystościach uczestniczyli zaproszeni goście: wicemarszałek województwa, parlamentarzyści, przedstawiciele władz lokalnych, drużyna harcerzy z Boguchwały, 21 Brygada Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa, reprezentacje szkół podstawowych i gimnazjów z terenu gminy. Na wstępie, po powitaniu ks. Bpa Ordynariusza przez młodzież Oazową, wójt gminy Boguchwała przywitał wszystkich zebranych na uroczystości i poprosił ks. Biskupa i dokonanie aktu poświecenia i przypomniał, że znak krzyża milenijnego to upamiętnienie mijających dwóch i
początek trzeciego tysiąclecia w historii Chrześcijaństwa. Proboszcz parafii w Niechobrzu, ks. Dr Jan Koc, przywoławszy symbolikę krzyża jako osi wokół której oplatają się ludzkie losy powiedział słowa „Krzyż stoi, chociaż świat się kręci”. Ks. Proboszcz zaapelował aby symbol krzyża gościł także w ich małych domowych ojczyznach. Akt erekcyjny krzyża został odczytany przez przewodniczącego Rady Gminy, Jana Dziadkowca. Poświęcony akt erekcyjny został symbolicznie wmurowany przez ks. Biskupa w fundament krzyża. Ks. prałat dr Szczurek w słowach homilii nazwał miejsce usytuowania krzyża „sanktuarium przyrody”. Górujący nad okolicą krzyż ma być podobnie jak krzyż kalwaryjski siłą uzdrawiającą. Po zakończeniu ceremonii mszy świętej biskup Ordynariusz podziękował wszystkim zgromadzonym za udział i wspólną modlitwę, zaznaczając lokalizację krzyża w Niechobrzu. Biskup podkreślił także piękno i wyjątkowość okolicy z której rozpościera się panorama Rzeszowa i okolicznych miejscowości oraz rzeszowską Katedrę. Według ks. Biskupa krzyż z Niechobrza podobnie jak Sanktuarium Maryjne stanie się miejsce pielgrzymek wiernych, którzy będą
przybywać tu by schylić czoło i czerpać mądrość z mocy krzyża. Zwrócił także uwagę na symbolikę daty 16 września, jako dnia modlitwy za papieża oraz jako przeddzień rocznicy agresji Związku Sowieckiego na Polskę. Pogoda nie dorównała gorącym sercom wiernych, którzy przybyli pod krzyż mimo przejmującego chłodu i deszczu. Ks. Biskup polecił uznać niedogodności związane z kapryśną aurą za ofiarę wszystkich zebranych. W słowach kończących uroczystości, wójt gminy – Krzysztof Stanek, jeszcze raz podkreślił znaczenie krzyża dla Polaków i polskiego dziedzictwa wiary. Słowa poezji religijnej zaprezentowane przez
młodzież z Niechobrza Górnego zakończyły uroczystości poświęcenia krzyża milenijnego. Krzyż powstał przy dużym zaangażowaniu p. wójta Krzysztofa Stanka i pieniędzy sponsorów: „Wawin Metalplast” Poznań, „Elektromontaż S.A.” Rzeszów, Inżynieria Rzeszów, Fima „Awers” Zgłobień, Bank Spółdzielczy w Niechobrzu, Gminna Spółdzienia „GS” Boguchwała, „GO-KOM” Boguchwała, „Montares” Rzeszów, Ekowoda Rzeszów, Firma braci Pałków z Kielanówki, Firma Franciszka Jurka z Zaczernia, Firma Szostaka z Boguchwały. Otoczenie krzyża zostało zmodernizowane w 2010 roku. Uporządkowano skarpę, zasadzono iglaki, krzewy. Została wybudowana linia energetyczna wraz z oświetleniem krzyża. Firma „MARK-BUD” z Nosówki wykonała ścieżkę i schody do krzyża. Obiekt posiada monitoring.

Właściciel i lokalizacja: Urząd Miasta i Gminy Boguchwała. Wcześniej ziemia na której wzniesiono krzyż należała do p. Edwarda Grzebyka i p. Józefa Chmiela. Krzyż stoi na najwyższym punkcie widokowym Niechobrza, przy drodze gminnej. Jest położony na wysokości 385 m. n. p. m. i przy dobrej pogodzie widoczność dochodzi do 40 km.

16.116.216.3


KRZYŻ W LESIE

 1B

Czas powstania:  nieznany – wcześniej wizerunek Pana Jezusa wisiał na jednym z ośmiu dębów

Opis obiektu: Krzyż drewniany z wizerunkiem Pana Jezusa, umocowany na betonowym postumencie. Wysokość - 350 cm, rozpiętość ramion 150 cm.

Historia: Krzyż  w lesie niechobrzskim na krudzie – pierwotna nazwa to Gruda. Obszar ten nazwany został tak przez mieszkańców ze względu na bardzo wyboistą i kamienistą drogę, po której jeżdżono wozami na żelaznych kołach.

Po wojnie zawiązało się nieformalne koło łowieckie w Niechobrzu, do którego należeli m. in. Franciszek Nalepa, Antoni Kogutek, Wawrzyniec Drewniak, Józef Janda, Bronisław Kalandyk i  Wawrzyniec Kalandyk. Na rozstaju dróg w lesie na Grudzie myśliwi zbierali się na zebrania a niekiedy wspólnie z żonami bawili się przy muzyce.

Myśliwi wykupywali także tereny do łowów w sąsiednich wsiach. Po każdym polowaniu przygotowywali też posiłek – bigos. Posiłki te poświęcał ksiądz Aszklar, którego w 1946 roku pan Franciszek Nalepa zapisał do koła łowieckiego.

W 1948 roku ksiądz biskup Barda zaproponował księdzu Władysławowi  Aszklarowi, aby powrócił z diecezji chełmińskiej do diecezji przemyskiej i utworzył nową parafię – parafię Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Niechobrzu. Decyzja księdza Władysława zapadła dość nieoczekiwanie, bowiem Matka Boża sama wybrała organizatora swojej Parafii.  Ksiądz Aszklar ogarnięty pasją łowiecką sporo polował z mieszkańcami Niechobrza. W czasach kiedy ciężko było o naboje do strzelb, myśliwi sami zmuszeni byli produkować je domowymi sposobami. Podczas jednego z polowań, zbyt silny ładunek wykonany z poniemieckiego prochu strzelniczego,  eksplodował rozrywając strzelbę księdza Władysława, w wyniku czego miedziany odłamek z łuski utkwił księdzu w kości oczodołowej. Kiedy w szpitalu konsylium lekarskie zadecydowało o usunięciu prawego oka, aby móc uratować oko lewe, ksiądz Władysław żarliwie modlił się o uzdrowienie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Rano w dniu planowanej operacji, podczas zmiany opatrunku, ksiądz Władysław z niebywałą radością i siłą w głosie wykrzyknął: „Ja widzę!”. Tego dnia cały szpital, personel i pacjenci, przychodzili na salę gdzie leżał ksiądz, aby zobaczyć to cudowne uzdrowienie. Nawet młody Ubek, któremu dziewczyna wypaliła kwasem oczy, płakał w tym dniu u kolan księdza Władysława.

Po cudownym uratowaniu wzroku ksiądz Władysław Aszklar przysiągł Matce Bożej utworzyć  parafię w Niechobrzu. Orędownikiem utworzenia niechobrzskiej parafii był pochodzący z Niechobrza Kanclerz biskupa Franciszka Bardy, ksiądz Edward Chrzanowski. Ksiądz Władysław Aszklar objął parafię jesienią 1948 roku.

W miejscu gdzie dziś stoi Krzyż, ksiądz Aszklar poświęcił osiem dębów. Na jednym z nich wisiał wizerunek Pana Jezusa. Dęby te w 2011 roku zostały ścięte podczas budowy drogi a wizerunek Pana Jezusa zaginął. Po interwencji pana Zygmunta Drewniaka podczas spotkania wiejskiego podjęto decyzję o umiejscowieniu zagubionego wizerunku w pierwotnym miejscu. W wyniku tej decyzji Nadleśnictwo postawiło nowy drewniany krzyż z tym samym wizerunkiem Pana Jezusa.

Właściciel i lokalizacja: Niechobrz Góra - za rondem 500 m, po stronie lewej.

1D1A


KRZYŻ POD LASEM

2B

Czas powstania: 1890 r.

Opis obiektu: Krzyż drewniany, dębowy z wizerunkiem Pana Jezusa ukrzyżowanego.
Wymiary – wysokość – 350 cm, rozpiętość ramion – 114 cm.

Historia: Teren na którym obecnie stoi krzyż był w przeszłości obszarem leśnym należącym do Państwa Moskwów. Las ten został częściowo wykarczowany. W 1890 roku krzyż ten został postawiony przez rodzinę Moskwów i miejscowych mieszkańców „W Bogu
wiadomej sprawie”. W roku 1932 pan Andrzej Nalepa zakupił działkę budowlaną wraz z krzyżem od p. Moskwów. W roku 1977 krzyż ten uległ zniszczeniu przez warunki atmosferyczne, ale Państwo Stanisław i Władysława Martoń wykonali nowy z
zachowaniem oryginalnych wymiarów.

Właściciel i lokalizacja: Halina Kowal-Marton. Krzyż stoi na posesji nr 506, przy głównej drodze Niechobrz – Czudec, obok ronda „pod lasem”, w ogrodzeniu, ogólnodostępny.

2A


KRZYŻ NAD POTOKIEM

3A

Czas powstania: 1890 r.

Opis obiektu: Krzyż ten stoi nad potokiem „Niechobrzka”, frontem zwrócony na północ. Wykonany z betonu z wizerunkiem Pana Jezusa. Odnowiony został w 2013r. Wysokość - 280 cm, rozpiętość ramion - 114 cm.

Historia: Krzyż stoi nad rzeką Niechobrzka przy dawnej ścieżce prowadzącej z Niechobrza do Zabierzowa. Wykonał Go Piotr Czudec z drzewa dębowego i postawił nad rzeką w roku 1890. Został on uroczyście poświęcony podczas procesji z kościoła w Zgłobniu, do którego należał wówczas Niechobrz. Piotr Czudec często patrzył na ten krzyż i dużo się modlił prosząc Boga o uratowanie od śmierci kolejnych jego dzieci. Bowiem wcześniejsze jego potomstwo umarło. Urodzone dzieci Ewa i Józef zostały przy życiu. Mieszkańcy Niechobrza, idąc na odpust do Zabierzowa w dniu Wszystkich Świętych, zatrzymywali się przy krzyżu na krótką modlitwę. W okresie maja młodzież i dorośli zbierali się przy krzyżu aby śpiewać pieśni Maryjne.
W ostatnich latach krzyż uległ zniszczeniu przez warunki atmosferyczne, zatem trzeba było go odbudować. Uczynił to zięć Józefa Czudeca – p. Zygmunt Jaksan. Krzyż ten zmienił wygląd ale jego wymiary zostały zachowane. Nowy krzyż wykonany został z betonu i będzie on służył następnym pokoleniom.
Poświęcenia nowego krzyża dokonał ks. Nowosiada z naszej parafii Niechobrz.
W chwili obecnej krzyż ten cieszy się wielkim zainteresowaniem młodych ludzi, studentów pytających i jego historię.

Powyższe wiadomości przekazał Piotr Czudec swojej córce Ewie Nalepa, która to pielęgnując pamięć o krzyżu przekazała ją swojej córce Helenie Wróbel, od której otrzymaliśmy te informacje.

Właściciel i lokalizacja: Joanna i Jan Nalepa. Krzyż stoi w otoczeniu tui, nad potokiem Niechobrzka, przy dawnej ścieżce prowadzącej z Niechobrza do Zabierzowa. Jest ogólnodostępny.

3C3B


Informacje zebrał i opracował: Eugeniusz Stopyra
Zdjęcia wykonał: Jacek Kalandyk