I Niedziela Wielkiego Postu Rok A

  08 marca 2014       Category: Aktualności,

Rozpoczęliśmy okres Wielkiego Postu. Na pewno nie powinien być to dla nas tylko ,,zwyczaj”, ale raczej czas faktycznej pracy nad swoimi wadami i słabościami.

1 Jednak nie jesteśmy w stanie samotnie przezwyciężać grzechów, dlatego w pracy nad sobą, musimy zdać się na pomoc Ducha Świętego.

Nie bez powodu Jezus dokonał dzieła zbawienia. Z miłości do ludzi zdecydował się pokonać to, co sam człowiek wprowadził do swego życia. Grzech człowieka sprowadził na niego samego ból i cierpienie, ale Bóg nie pozostawia nas samych i ofiarowuje Swoją łaskę. Jedyne, co musimy zrobić to uznać własną grzeszność i prosić Boga o przebaczenie: ,,Zmiłuj się nade mną […] Obmyj mnie zupełnie z mojej winy i oczyść mnie z grzechu mojego!” (Ps 51, 3a. 4). Nie zostaliśmy opuszczeni w naszych niedolach, ale tak jak Adam wprowadził grzech do świata, tak Chrystus ten grzech pokonał i to Jego zbawczy czyn stał się źródłem zbawienia.

W Ewangelii to Jezus był kuszony. Na początku diabeł chce wykorzystać słabość ciała ludzkiego. Następnie próbuje złamać wolę Chrystusa proponując sławę, a na końcu władzę. Chociaż przebiegły, na pewno nie mógł pokonać Boga Jego własnym ,,Słowem Bożym”. A więc cała Liturgia Słowa wprowadza nas w tematykę grzechu człowieka, przypominając o konieczności walki z nim.

Niech w tym roku Wielki Post będzie ,,drogą sumienia”, co jest hasłem młodzieżowych dróg krzyżowych. Siedem dróg krzyżowych to siedem grzechów głównych. Rozważaliśmy już pierwszy z nich – pychę. Walka z tym grzechem jest ważna, bo to ona zabija w nas miłość, a najskuteczniejszą formą walki z nią jest zamienianie jej w pokorę. Jednak nie oszukujmy się. Nie jest to walka na jeden piątkowy wieczór, ani na okres Wielkiego Postu. Jest to walka na całe życie. Zastanówmy się nad obecnością tego grzechu w naszym życiu i czy w ogóle staramy się z nim walczyć. A jeśli nie, to może czas zacząć?

Czas Wielkiego Postu powinien być czasem pracy – a więc ciągłego próbowania stania się lepszym, dlatego warto ten okres rozpocząć z czystym sercem: ,,Stwórz, o Boże, we mnie serce czyste i odnów w mojej piersi ducha niezwyciężonego!” (Ps 51, 12)

Agnieszka