Niedziela Chrztu Pańskiego Rok B

  10 stycznia 2015       Category: Aktualności,

blog_zy_4790570_7347589_tr_3W dzisiejszej Liturgii wspominamy Chrzest Jezusa nad rzeką Jordan. Dzień Chrztu był dla Jezusa dniem przełomu. Od tego dnia rozpoczyna się misja Jezusa wobec całego świata. Jezus poddaje się obrzędowi chrztu, aby stać się jednym z nas, abyśmy my stali się jak On. W obrzędzie Chrztu Jezusa uczestniczy cała Trójca Święta: Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty. Chrzest jest „obmyciem odradzającym i odnawiającym w Duchu Świętym”. Już wtedy zstępuje na nas Duch Boży, jak na Jezusa zstąpił w postaci gołębicy, gdy przyjmował chrzest z rąk Jana Chrzciciela w rzece Jordan. Chrzest Jezusa przypomina nam własny Chrzest. To najważniejsze wydarzenie w życiu przeżywamy zazwyczaj nieświadomie. My wszyscy, którzy zostaliśmy ochrzczeni jesteśmy posłani, aby świadczyć o Chrystusie całym swoim życiem, słowem i czynem. Jezus rozpoczyna swoją działalność wraz z przyjęciem Chrztu, także i nasza gotowość do świadczenia o Nim rozpoczyna się w momencie Chrztu. Jak my wypełniamy swoją misję? Czy Chrzest jest dla nas ważnym wydarzeniem duchowym, czy tylko datą w naszym życiorysie?

Karol