Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

  08 grudnia 2013       Category: Aktualności,

Nie sposób przygotowując się na narodzenie Jezusa, zapomnieć o tej, która godząc się z wolą Bożą, przyjęła na siebie wielki trud i wielką łaskę narodzenia Zbawiciela Świata.

1

Przeżywamy dzisiaj drugą Niedzielę Adwentu i Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Dogmat o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny ogłosił 8 grudnia 1854 roku papież Pius IX bullą Ineffabilis Deus. Oznacza to, iż ten fakt ma zostać przyjęty przez wszystkich wiernych za prawdziwy i nie może być on podważany.

Na pierwszy rzut oka wydawać się nam może, że ta prawda wiary jest całkowicie „wyssana z palca”, bo jak dziewica może narodzić dziecko? Ale oczywiście wydawać się nam tak może wtedy, kiedy w swej pysze zamykamy Boga i jego zasady działania w malutkie pudełeczko naszego, naszym zdaniem, olbrzymiego rozumku. Zapominamy przy tym, że dla Boga nie ma nic niemożliwego.

Bóg w swej miłości do człowieka, aby otworzyć dla niego z powrotem bramy raju zapowiedział Mesjasza, który odkupi świat, nazywając go potomstwem niewiasty. Wspomnianą niewiastą w dzisiejszym pierwszym czytaniu jest Maryja. Ona w swojej niezmierzonej pokorze zgodziła się na wolę Boga, który wybrał ją na matkę swojego Syna. Św. Filip Neri mówił: „Posłuszeństwo jest najkrótszą drogą, aby dotrzeć do nieba”.  Maryja wybrała najkrótszą drogę do nieba przyjmując to co przeznaczył jej Najwyższy.

Często w naszym, życiu nie chcemy być posłusznymi Bogu. Wolimy sami układać swoje życie nie patrząc na to, czy to co robimy jest tym czego On od nas oczekuje. Bóg może oczekiwać od nas trudnych rzeczy ale nigdy nie oczekuje niemożliwych. Zaufajmy Mu tak jak zrobiła to Maryja, na 100%, a na pewno tego nie pożałujemy, bo Bóg pragnie dla nas największego dobra.

Dzisiaj szczególnie Bóg stawia Maryję jako wzór, dla wszystkich matek spodziewających się potomstwa. Stawia za wzór kobietę, która mimo sytuacji w jakiej się znalazła (została brzemienną przed ślubem i z tego powodu mogła zostać posądzona o cudzołóstwo i ukamienowana) przyjęła pod swoje serce Zbawiciela i obdarzyła go olbrzymią miłością.

Dzisiaj, kiedy aborcja (legalne zabicie dziecka) jest przedstawiana jako łatwe rozwiązanie problemu z niechcianą ciążą, wiele matek podejmuje się tej nieludzkiej zbrodni, szukając najlepszego rozwiązania dla siebie, które „najlepszym” zostało nazwane przez Ojca Kłamstwa (szatana).

Módlmy się za wszystkie matki oczekujące dziecka, aby pamiętały, że Bóg obdarzył je potomstwem i pomoże im w tym niełatwym dziele wychowania go,  jeśli mu na to pozwolą i jeśli będzie taki jego zbawczy plan.

Michał