Wielkanoc 2014

20 kwietnia 2014       Category: Aktualności,

1Święta Wielkanocne to przede wszystkim przypomnienie sobie tego, co stało się tej szczególnej nocy, kiedy Jezus zmartwychwstał. Jednak nie dokonałoby się to bez wcześniejszych wydarzeń. Podczas Uroczystości Triduum Paschalnego widzieliśmy Chrystusa umywającego uczniom nogi, modlącego się w Ogrójcu, osądzonego, umierającego na krzyżu i spoczywającego w grobie. Teraz natomiast doświadczamy Jezusa Zmartwychwstałego.

Jezus jest blisko naszego życia w każdym wydarzeniu, które nas spotyka. Wszystko to co my przeżywany, On także doświadczył. Przez swoje przejście ze śmierci do życia chce nam pokazać cel i sens naszego istnienia. Pragnie wskazać co daje nam służenie drugiemu człowiekowi, przyjmowanie woli Bożej, przebaczenie i miłość do końca.

Podczas odnowienia przyrzeczeń chrztu w Wigilię Paschalną dawaliśmy odpowiedź na pytanie: czy chcemy przejść drogą Jezusa? Odpowiadając pozytywnie na nie przez wyznanie wiary w Boga i odrzucenie Szatana mamy nadzieję na zmartwychwstanie do życia wiecznego.

Widzieliśmy paschał – symbol Jezusa Zmartwychwstałego, który wnoszony do ciemnego kościoła dawał światło i nadzieję. Jezus pragnie wchodzić w ciemność tego, co trudne w naszym życiu. Chce to rozświetlać i dawać nadzieję na zakończenie cierpienia. Każdy z nas należy do Chrystusa. Niech więc te święta będą czasem odkrywania tego wielkiego daru jakim jest zmartwychwstanie. Przejście Jezusa ze śmierci do życia niech pomaga nam przechodzić z naszych problemów do pociechy bycia z Chrystusem Zwycięzcą Śmierci.

ks. Mateusz