XXIX Niedziela Zwykła Rok A

  18 października 2014       Category: Aktualności,

1,,Oddajcie Panu chwałę należną Jego imieniu” (Ps 96(95), 8)

Podczas dzisiejszej Liturgii Słowa warto sobie zadać pytanie: jakie miejsce w naszym życiu zajmuje Bóg?
W pierwszym czytaniu słyszymy, że Bóg czyni ogromne cuda, aby pomóc człowiekowi, nawet temu, który jeszcze Go nie zna. Bóg zaznacza, że On i tylko On jest Panem. Czy faktycznie przyznajemy to w naszym codziennym życiu? Czy Jezus jest dla mnie Panem? A może ,,panami” są dla mnie praca, szkoła, pieniądze, nałogi, znajomi, moda i inne przyziemne rzeczy? Czy robię, co w mojej mocy, aby to Bóg był na pierwszym miejscu?
W Ewangelii faryzeusze wystawiają Jezusa na próbę. Zadają pytania, ale tak naprawdę oczekują konkretnej odpowiedzi, takiej po ich myśli. My także często prosimy Boga o coś, bo proszenie jest dla nas najłatwiejsze, gdy cierpimy albo czegoś potrzebujemy. Prosząc nie przyznajemy, że mimo wszystko to Bóg ma zdecydować, co jest dla nas najlepsze, ale oczekujemy że Bóg uczyni dokładnie to, czego chcemy my. Może warto po prostu Bogu zaufać, bo to On wie najlepiej.
Na pytanie faryzeuszów o płacenie podatków Jezus odpowiada: ,,Oddajcie więc cezarowi to co należy do cezara, a Bogu to, co należy do Boga”. W natłoku codziennych zdarzeń ciągle zajmujemy się masą spraw, które trzeba załatwić. Ciągle zabiegani i narzekający na brak czasu. Ale każde zajęcie jest rzeczą, którą oddajemy cezarowi – czyli otaczającemu nas światu. A czy oddajemy Bogu to, co Jemu należne? Co właściwie powinniśmy Mu oddać? Wszystko stworzył Bóg, więc wszystko należy do Niego. Jedynie człowiek posiadający wolną wolę, może zdecydować czy ofiaruje Bogu swój czas, czy ofiaruje Mu samego siebie, całego siebie.

,,Bo wielki jest Pan i godzien wielkiej chwały” (Ps 96(95), 4)

Agnieszka