XXXI Niedziela Zwykła

  02 listopada 2013       Category: Aktualności,

W dzisiejszej Ewangelii wpatrujemy się szczególnie w postać Zacheusza.

JezusZacheuszW dzisiejszej Ewangelii wpatrujemy się szczególnie w postać Zacheusza. Jak możemy przeczytać był on zwierzchnikiem celników co jest równoznaczne z jego zamożnością. Wiele słyszeliśmy o celnikach w Biblii. Biblijny celnik nie tylko odpowiadał za ściąganie opłat celnych, lecz pobierał wszelkie świadczenia należne władzom. W czasach Jezusa na to stanowisko powoływano w drodze przetargów bogatych przedsiębiorców lub właścicieli ziemskich, którzy wpłacali właściwym urzędnikom podatkowym określoną sumę, a następnie starali się ją odzyskać z jak najwyższym procentem stanowiącym ich zarobek. Widzimy więc, że nie byli to ludzie lubiani przez innych. Wręcz przeciwnie. I właśnie takiego Zacheusza wybiera dziś Pan Jezus. Zacheusz z całego serca pragnął ujrzeć Pana lecz nie pozwalał mu na to jego wzrost. Jednakże nie poddał się. Wspiął się na ogromne drzewo i osiągnął cel. Jego postawa może przywoływać wiele refleksji odnośnie każdego z nas. Czy szukamy Chrystusa w swoim życiu, czy może poddajemy się i tkwimy w błocie. Wystarczy trochę naszej walki a nagroda będzie bezcenna -  spotkanie z Chrystusem w Królestwie Niebieskim.

Karol